Aby vše správně fungovalo a váš zážitek z webu byl co nejlepší, používáme soubory cookies. Některé jsou nutné pro chod webu, díky jiným vám můžeme zobrazit obsah na míru, měřit návštěvnost, nebo se vám čas od času připomenout. Děkujeme za váš souhlas s jejich použitím.

Více informací
A je tu jaro....

A je tu jaro....

Jaká jídla se jedla na Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílou sobotu, na Boží hod a na Velikonoční pondělí? Vzpomínáte si? Připomeňme si společně symboliku Velikonoc a zkuste si nějaké tradiční jídlo doma s dětmi uvařit.

Je tu jaro! A s ním i Velikonoce – nejen pro křesťany jeden z nejdůležitějších svátků roku. Letos je sice opět prožijeme jen v úzkém rodinném kruhu, ale proč si je třeba právě proto neudělat trochu jiné, tradičnější. Vždyť Velikonoce nejsou jen beránek, pomlázka, vajíčka a mazance. Zkusme je letos pojmout trošku tradičněji.

Zelený čtvrtek

Jak už sám název napovídá, prim v kuchyni povedou zelené pokrmy. Uvařte si pučálku z naklíčeného hrachu, špenátovou nebo hráškovou polévku, kam to jen půjde, přidejte zelené jarní bylinky a určitě nezapomeňte na mladé kopřivy, petrželku, pažitku. Mladé rostlinky v sobě mají spoustu vitaminů a minerálních látek, především vitaminu C a to ve formě pro naše tělo mnohem lépe vstřebatelnější než nejrůznější multivitaminové tablety.

V tento den proběhla Poslední večeře Ježíše.

Velký pátek

Dle tradic to byl den nejpřísnějšího půstu. Ježíš byl ukřižován a pohřben. Tradiční postním jídlem bývala ryba. Tuto tradici bych doporučovala dodržet. Doplňte ji třeba pečenou zeleninou a máte skvělé a vyvážené jídlo. Pro koho byla ryba příliš drahá, nahrazovaly ji bramborové placky ve tvaru ryby. Já nedávno ochutnala tenké bramborové placky potřené humusem s cibulkou a mohu je jen doporučit. Také se vařila polévka z kysaného zelí, fazolí, brambor a špenátu. Vyzkoušet můžete i tvarohovou pomazánku s listy medvědího česneku a žitném kváskovém chlebu doplněné o kimchi pro získání probiotických kultur a posílení střevního mikrobiomu.

Bílá sobota

Byl to den, který se nesl ve znamení smutku a rozjímání.

Jedla se nádivka, kterou většina z nás připravuje i v současné době. Ne každému ale vyhovuje ta klasická z bílého pečiva. Pokud chcete změnu, zkuste nádivku z kuřecího nebo krůtího masa spojenou sněhem z bílků a doplněné spoustou zelených bylinek – špenátové listy, kopřivy, hladkolistá petržel, medvědí česnek…

K sobotě také patří mazance – bochánky z kynutého těsta navrchu naříznuté do kříže. My je známe především z bílé mouky, ale naši předci je zadělávali žitným kvasem stejně jako chleba a mouka, protože nebyla tak jemně vymletá, obsahovala více vlákniny a minerálních látek. Zkuste alespoň část bílé mouky nahradit celozrnnou. Vaše zažívání to jistě ocení.

Neděle – Boží hod velikonoční

Sláva, radost, konec půstu. Tento den byl věnován především masu – vařil se masový vývar a na stole nechyběl beránek – ať již ten z masa nebo z těsta. Připravovala se ale i ostatní mláďata jako jsou kůzlata, králíci nebo holubi. I dnes je jehněčí maso jednou z vybraných pochoutek.

Velikonoční pondělí

Pro mnohé se Velikonoce smrskly pouze na tento jeden den a to hlavně díky koledování, případně novodobému zvyku – dostat za koledu alkohol.

K tomuto dnu ale neodmyslitelně patří malovaná vajíčka jako symbol nového života. Zachovejme si tento zvyk i pro letošní, tak trochu jiné Velikonoce.

Buďme všichni zdraví.

Helena Takačová Šnajdrová

Nutriční poradenství

Další články

Probiotika v potravinách a jejich role v prevenci nachlazení

Probiotika v potravinách a jejich role v prevenci nachlazení

Člověk za minutu vdechne v průměru 6 litrů vzduchu, což vede ke vstupu velkého množství cizích částic a virů. Často se tvrdí, že užívání probiotik a ...

Kimchi: Mikrobiální poklad pro vaše střeva

Kimchi: Mikrobiální poklad pro vaše střeva

Objevte tajemství kimchi, tradiční kvašené pochoutky, která je nejen zdrojem probiotických bakterií, ale také vitamínů, enzymů a dalších látek ...

Kvalita fermentovaných potravin

Kvalita fermentovaných potravin

Fermentované potraviny jsou nejen chutné, ale i bezpečné a výživné. Co stojí za jejich kvalitou? Přečtěte si, jak mikroorganismy, správná kyselost a ...