Aby vše správně fungovalo a váš zážitek z webu byl co nejlepší, používáme soubory cookies. Některé jsou nutné pro chod webu, díky jiným vám můžeme zobrazit obsah na míru, měřit návštěvnost, nebo se vám čas od času připomenout. Děkujeme za váš souhlas s jejich použitím.

Více informací
Fermentované potraviny – královny (nejen) podzimního stolu

Fermentované potraviny – královny (nejen) podzimního stolu

Jaké jsou výhody fermentovaných potravin a proč bychom je měli pravidelně konzumovat? Jak to vidí nutriční specialistka Helena Takačová Šnajdrová?

Fermentaci, neboli mléčné kvašení, znali naši předkové už dávno předtím než jeho blahodárné účinky potvrdili vědci na přelomu 19. a 20. století. Zjistili totiž, že se při fermentaci vytvářejí prospěšné enzymy, vitaminy a kmeny probiotik, které v lidském těle likvidují patogeny a plísně. Bonusem je pak ještě vyšší obsah vitaminů a lepší stravitelnost.

O pozitivních účincích fermentovaných potravin existují doložené zprávy z Číny staré přes pět tisíc let. Používali je k léčbě nejrůznějších neduhů i ve starém Řecku a Indii. Na našem území se nejvíce rozšířily v 16. století.

Fermentované potraviny jsou v poslední době velmi skloňované téma. Nejen, že pomáhají posilovat náš imunitní systém, ony mají zásadní význam i pro naši duševní pohodu. Bakterie mléčného kvašení totiž tvoří na střevních stěnách ochranný film, který brání vniknutí choroboplodných zárodků do těla.

article asset

Při kvašení zeleniny se využívá metabolismu přirozeně přítomných mikroorganismů, kdežto při výrobě jogurtů a dalších mléčných výrobků se přidávají čisté mlékařské nebo potravinářské kultury.

A kde všude se s fermentací setkáme? Například u naší nejtradičnější kvašené potraviny – zelí nebo okurek. Do stejné kategorie patří také kimchi – tradiční korejský salát jehož základem je čínské zelí – ale také tempeh, kefír, podmáslí, kváskový chléb, kombucha nebo i medovina a burčák.

Pokud člověk konzumuje převážně průmyslově upravené potraviny a nezařazuje do jídelníčku fermentované potraviny, může mít ve střevech zmnožené patogenní mikroorganismy, které způsobují nadýmání, zácpu, plynatost a další diskomfort při trávení. Pro zdravý střevní mikrobiom bych doporučovala zařadit konzumaci kvašených potravin do každodenního jídelníčku. Vyzkoušet můžete kvalitní Kimchi od I love Hummus, který lze koupit na e-shopu www.ilovekimchi.cz

Helena Takačová Šnajdrová

Nutriční poradenství

Další články

Probiotika v potravinách a jejich role v prevenci nachlazení

Probiotika v potravinách a jejich role v prevenci nachlazení

Člověk za minutu vdechne v průměru 6 litrů vzduchu, což vede ke vstupu velkého množství cizích částic a virů. Často se tvrdí, že užívání probiotik a ...

Kimchi: Mikrobiální poklad pro vaše střeva

Kimchi: Mikrobiální poklad pro vaše střeva

Objevte tajemství kimchi, tradiční kvašené pochoutky, která je nejen zdrojem probiotických bakterií, ale také vitamínů, enzymů a dalších látek ...

Kvalita fermentovaných potravin

Kvalita fermentovaných potravin

Fermentované potraviny jsou nejen chutné, ale i bezpečné a výživné. Co stojí za jejich kvalitou? Přečtěte si, jak mikroorganismy, správná kyselost a ...