Aby vše správně fungovalo a váš zážitek z webu byl co nejlepší, používáme soubory cookies. Některé jsou nutné pro chod webu, díky jiným vám můžeme zobrazit obsah na míru, měřit návštěvnost, nebo se vám čas od času připomenout. Děkujeme za váš souhlas s jejich použitím.

Více informací
Grilování zdravě a chutně

Grilování zdravě a chutně

Grilování je neodmyslitelně spjato s krásným letním počasím, teplem a milou společností. Není to jen jedna z kulinářských technik, kdy si připravíme šťavnaté jídlo a společně ho sníme. Vůně marinovaného masa, praskání dřeva v krbu, cinkání steakových nožů a lehký letní vánek v pozadí. Blaženě jste se zasnili a dostali chuť na jeden pořádně propečený steak či čerstvě opečenou rybku? Grilovací hody k létu zkrátka patří, ale je obecně známo, že nejsou úplně nejzdravější. My se v dnešním článku podíváme, co je na grilování škodlivé, jak tomu eventuálně předcházet, a jak grilovat zdravěji a chutněji.

Je grilování nezdravé?

Leckde se můžete dozvědět, že grilování zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Karcinogenní jsou polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs), které vznikají všude, kde dochází ke spalování organických látek za vysokých teplot, tedy i během grilování. Se stoupající teplotou roste riziko vzniku těchto toxických a karcinogenních látek.

Jak minimalizovat riziko vzniku karcinogenních látek?

1. Nepropékejte maso zcela do stuhnutí. Maso tak ztrácí na své šťavnatosti a zvyšuje se zastoupení toxických látek.

2. Připravte si vlastní marinády, nejen že dokonale uspokojíte své chuťové pohárky, ale zároveň máte kontrolu nad složením. Marinády podtrhnou výslednou chuť pokrmu a navíc se podílejí i na celkové křehkosti a jemnosti masa. Kvalitní marinárinády vytváří na mase ,,štít,“ který zabrání karcinogenním látkám, aby se vstřebaly v mase. Pozor na sladké omáčky, které na ohni karamelizují a rychle se připalují.

3. Vybírejte maso spíše bez kůže a libové druhy s nižším obsahem tuku. Přebytečný tuk tak nebude odkapávat na dřevěné uhlí a nebude docházet ke vzniku zdraví škodlivých látek, které mají karcinogenní vlastnosti. Stejně tak případně po grilování ořežte zuhelnatělé (černé) části.

4. U tučných druhů mas volte grilovací tácky, které dokáží zachytit odkapávající tuk a ten se tak nedostane na rozžhavené uhlíky.

5. Přidejte porci zeleniny. Vláknina dokáže omezit vstřebávání pro tělo škodlivých látek. Pokud ještě zvolíte celozrnné pečivo, nebude to mít chybu.

Náš TIP: Vyzkoušejte kvašené saláty! Fermentované potraviny jsou lépe stravitelné, jsou velice prospěšným zdrojem probiotik, obsahují vyšší množství vitamínu C a B, podporují imunitu a v neposlední řadě i naše trávení.

asset image

Pozor na kořeněné směsi. V čem tkví hlavní rizika?

Sůl, sladidla, strouhanka, cukr, éčka, škrob, aroma, aditiva, konzervační látky, barviva, mouka… a kde je to koření?

Typickým přídavkem ve všech směsi je GLUTAMÁT SODNÝ (E621) - látka zvýrazňující chuť, jejímž účelem je udělat jídlo chutnější a přitažlivější. Ano, jde jí to opravdu dobře, ale… je to opravdu nutné? Podle odborníků má neblahý vliv na riziko vzniku migrény, nepatrné ničení nervových buněk, které mají vliv na pocit sytosti a hladu.. to nás pak nutí k nechtěnému přejídání. Dále zvýšenou agresivitu, riziko vzniku Alzheimerova, kardiovaskulárních onemocnění nebo žaludečních vředů.

Pomůže změna grilu?

Méně toxických látek produkují plynové grily. Nejlepší variantou se ukázaly elektrické kontaktní typy, u kterých se odkapávající tuk z masa nedostává do kontaktu s elektrickou spirálou, a nedochází tak k rozšíření škodlivých látek. Nešlápnete vedle ani u speciálních grilovacích kamenů, kde nedochází k přímému styku potraviny s ohněm.

Zdravější úpravu masa může zajistit i vodní typ grilu. Mezi dřevem a masem je vodní lázeň, která ,,topí“ škodlivý tuk. Z nutričního hlediska je dobré zmínit, že grilováním se ztrácí až 40% vitamínu skupiny B.

Čemu se vyvarovat během grilování

DLOUHÁ DOBA GRILOVÁNÍ - Čím delší dobu budete maso grilovat, bude vznikat více toxických látek. Pokrm se snažte připravovat kratší čas, čehož docílíte i tím, že budete grilovat menší kusy masa.

POTÍRÁNÍ MASA TUKEM - Riziko vzniku nebezpečných látek roste, čím je pokrm tučnější (ačkoliv je maso chutnější.) Odkapávající tuk zvyšuje teplotu uhlíků, může dojít k rychlému spálení masa.

KUPOVANÝM KOŘENÍCÍM SMĚSÍM A MARINÁDÁM - Většinou jsou plné dochucovadel, soli a cukru s glutamanem sodným (E621), který ačkoliv připomíná masovou chuť, a může tak vaše jídlo posunout o level výš, ve větším množství způsobuje migrény, cukrovku nebo žaludeční vředy.

SOLENÍ - Grilované maso solíme až před dokončením. Nepouští tolik šťávy a je dříve upečené. K solení doporučujeme hrubou mořskou sůl s většími krystaly – na povrchu masa se lépe rozpustí.

Dejte si také pozor, abyste grilovali v žáru, nikoliv v ohni.

Beavia grilovací koření

Miso - tradiční japonská kořenící pasta z ječmeno-cizrnové BIO směsi. Pouze 3 ingredience a žádné zbytečnosti.

Luggi - naše tekuté štěstí🍀- směs vlčího bobu, ovsa, soli a vody. Perfektně nahradí Maggi a další omáčky.

Yumchi - omáčka stvořená michelinským guru přímo na váš stůl! Intenzivní plná štiplavá chuť s jemným nádechem zázvoru a papriky s dozvuky cibule a česneku.

Připravte si šťavnatý burger s Yumchi a kimchi.

asset image

Šestero pro zdravé grilování

asset image

Možná, že grilování nenajdete na seznamu TOP nejzdravějších způsobů přípravy jídel, ale jedná se o sezónní věc, kdy je stejně důležitější užít si danou chvíli se svými bližními, načerpat energii z čerstvého vzduchu a výborné jídlo by už mělo být jen takovou třešničkou toho všeho.

… A pak vám může přijít i takový krásný balíček radosti🤤

Odkaz na web autorky článku Bc. Míša Polcarová

Bc. Míša Polcarová

Nutriční specialista a výživový kouč

Další články

Probiotika v potravinách a jejich role v prevenci nachlazení

Probiotika v potravinách a jejich role v prevenci nachlazení

Člověk za minutu vdechne v průměru 6 litrů vzduchu, což vede ke vstupu velkého množství cizích částic a virů. Často se tvrdí, že užívání probiotik a ...

Kimchi: Mikrobiální poklad pro vaše střeva

Kimchi: Mikrobiální poklad pro vaše střeva

Objevte tajemství kimchi, tradiční kvašené pochoutky, která je nejen zdrojem probiotických bakterií, ale také vitamínů, enzymů a dalších látek ...

Kvalita fermentovaných potravin

Kvalita fermentovaných potravin

Fermentované potraviny jsou nejen chutné, ale i bezpečné a výživné. Co stojí za jejich kvalitou? Přečtěte si, jak mikroorganismy, správná kyselost a ...