Jak přežít sychravý podzim a zimu?
Podzimní sychravé dny jsou teď podstatně častější než ty hezké se sluncem prozářeným barevným listím. Navíc se nacházíme v době, kdy vrcholí pandemie. Tipy jak si posílit imunitu.
Podzimní sychravé dny jsou teď podstatně častější než ty hezké se sluncem prozářeným barevným listím. Navíc se nacházíme v době, kdy vrcholí pandemie. Období, kdy se téměř každý z nás více či méně potýká se stresem (doba, ve které právě teď žijeme tomu jen napomáhá). Stres nepříznivě působí na naši imunitu a s oslabenou imunitou se stáváme náchylnější k nejrůznějším virovým onemocněním. Mohl by existovat jednoduchý recept – nepodléhejme stresovým situacím. Ale to se lehko řekne, hůře dodržuje. Několikrát denně slyšíme jak je důležité nosit roušky, dodržovat nejrůznější opatření, ale na jednu důležitou věc se tak trochu zapomíná – na naši imunitu. Zkusme tomu trochu napomoci výběrem potravin, které nám v tom mohou pomoci.
Myslím si, že neexistují superpotraviny – žádná jednotlivá potravina nás nespasí – nicméně záleží na celkovém životním stylu a dobře poskládaném jídelníčku. Ten nám může pomoci zmírnit napětí, stabilizovat hladinu cukru v krvi a dadat potřebné vitaminy a minerální látky.
Které potraviny by tedy v tomto období rozhodně měly být na našem talíři?
1. Mléko a zakysané mléčné výrobky
Mléko je výborným zdrojem vitaminu D, který je prospěšný pro regulaci hladiny vápníku a fosforu v krvi, podílí se i na protizánětlivé aktivitě těla. Vitamin D získáme také z tučných mořských ryb, cereálií a vaječného žloutku. K dostatečné denní dávce nám postačí 15ti minutový pobyt na sluníčku. Takže využijme každé možnosti, kterou nám podzimní počasí dopřeje.
V posledních letech stále častěji slýcháme, že střevo je náš druhý mozek. Zdravý střevní mikrobiom nám pomohou udržet zakysané mléčné výrobky – jsou zdrojem probiotických kultur, vápníku a kvalitní bílkoviny. Zdravá střevní mikroflóra mimo jiné snižuje míru úzkosti a je základem imunitního systému těla.
2. Kysané zelí a kimchi
Na závěr nesmím zapomenout na „zázračný lék“ našich předků a tím je kysané zelí, ale vlastně jakákoli fermentovaná zelenina (třeba kimchi). Zvláště v období pozdního podzimu a zimy je to nenahraditelný zdroj vitaminu C a díky mléčnému kvašení i zdroj probiotických bakterií. Mezi prospěšné účinky kvašené zeleniny patří zlepšení zažívání, stimulace imunitního systému, protizánětlivá schopnost, snížení hladiny cholesterolu, pomáhá zvládat stres a zlepšuje náladu…
3. Zelenina – zelená listová zelenina
Všechny druhy a barvy zeleniny jsou nám prospěšné, ale pokud se zaměříme na tu zelenou (salát, špenát, čínské zelí…), dodáme do těla především kyselinu listovou, která je potřebná pro tvorbu a obnovu mnoha tělních látek – mimo jiné serotoninu – „hormonu štěstí“ – zodpovědnému za stabilitu nálad.
4. Ovesné vločky
Ve stresových situacích máme podvědomou potřebu sáhnout po sladkém, protože sacharidy napomáhají tvorbě serotoninu v našem mozku. Pokud nechcete mít glykemickou křivku jak na houpačce (podrážděnost, špatná nálada, únava), zvolte místo sladkostí tzv. komplexní sacharidy, které cukr do krve uvolňují postupně. Vaše glykemická křivka pak bude pozvolná jak hora Říp a vy nebudete závislí na cukru. Ovesné vločky jsou „vlajkovou lodí“ komplexních sacharidů.
5. Borůvky
Borůvky jsou zásobníkem antioxidantů a fytonutrientů, což jsou látky, které úspěšně bojují proti volným radikálům – látkám, které jsou v našem těle při stresu vytvářeny – napadajícím imunitní systém. Pokud se chcete úspěšně bránit virovým, bakteriálním a parazitálním infekcím, jsou borůvky tím správným spojencem.
6. Čokoláda
Kvalitní hořká čokoláda (minimálně 70% kakaa) – samozřejmě ne tabulka denně – nám může pomoci snížit hladinu stresových hormonů, snížit krevní tlak a zlepšit cirkulaci krve. Pokud se obáváte, že když už si čokoládu rozděláte, že ji i celou sníte, vyzkoušejte můj ověřený trik – rozdělte si čokoládu na jednotlivé čtverečky, každý zabalte do fólie nebo alobalu (můžete je dát i do mrazáku) a svůj „příděl“ nekousejte, ale cucejte. Mnohem lépe si vychutnáte, byť i jen jeden čtvereček.
7. Losos a mořské ryby
Mořské ryby jsou výborným zdrojem Omega 3 mastných kyselin. Ty mají mimo jiného protizánětlivé účinky, napomáhají udržování správné hranice cholesterolu a snižují úzkost. Pokud si dopřejete 90 g lososa, dodáte tělu 2000 mg Omega 3 mastných kyselin, což je více než dostačující denní dávka.
8. Semínka a ořechy
Dýňová, lněná a slunečnicová semínka nám dodají do těla tolik potřebný hořčík, který pomáhá snižovat podrážděnost, únavu, depresi, zmírňuje křeče a zadržování vody v těle. Dalšími zdroji hořčíku jsou již výše uvedené ryby, zakysané mléčné výrobky nebo listová zelenina. Ořechy obecně jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin. Moje „nejoblíbenější“ jsou kešu. Jsou zdrojem zinku, který nejčastěji chybí seniorům. Zinek nám může pomoci zvládat úzkostné stavy, podrážděnost nebo sníženou schopnost koncentrace. Třeba při delších cestách autem je volím jako jednoduchou a rychlou svačinku.
Přeji vám, ať se nestresujete maličkostmi a prožijete podzim ve zdraví a pohodě.