Aby vše správně fungovalo a váš zážitek z webu byl co nejlepší, používáme soubory cookies. Některé jsou nutné pro chod webu, díky jiným vám můžeme zobrazit obsah na míru, měřit návštěvnost, nebo se vám čas od času připomenout. Děkujeme za váš souhlas s jejich použitím.

Více informací
Konec masopustu

Konec masopustu

Za pár dnů nám končí období roku, které je pro mnohé synonymem opulentního přejídání, tučných jídel, pití alkoholu a pokud zrovna není "corona krize ", tak i zábavy. Mělo by následovat období zklidnění, umírnění v jídle i pití...co to vlastně znamená?

Za pár dnů nám končí období roku, které je pro mnohé synonymem opulentního přejídání, tučných jídel, pití alkoholu a pokud zrovna není "corona krize", tak i zábavy. Mělo by následovat období zklidnění, umírnění v jídle i pití, prostě období čtyřicetidenního půstu.

Ale jak se na tento čas podívat z pohledu výživy? Jíst nebo držet půst?

Ideální je, stravovat se celý rok přiměřeně a zdravě. Půst trvající několik dnů nás nespasí. Ani to, pokud pár dnů budeme jíst jen zeleninu a následně se vrátíme k nezdravému způsobu života. Rozhoduje totiž to, jak jíme a hýbeme se po většinu roku.

Velice často se období, kterému křesťané říkají půst, nazývá také detoxikační doba nebo očista organismu před jarem. Ale naše tělo má své vlastní detoxikační orgány – především játra a ledviny, které mu zajišťují pravidelnou každodenní očistu od látek, které nejen přijímáme ve stravě, ale vznikají i při trávení. Samozřejmostí by mělo být omezení nebo i případné vyloučení potravin smažených, přeslazených, přesolených a vysoce průmyslově zpracovaných. Na to ale nemusíme mít půst.

Pokud se budeme bavit o období založeném na křesťanských tradicích, začíná půst 40 dnů před Velikonoci Popeleční středou (letos je to 17.2.).  Z jídelníčku by mělo zmizet maso a masné výrobky teplokrevných zvířat, ta byla v minulosti považována za určitý nadstandard, naopak ryby byly považovány za pokrm chudých a patří tedy mezi postní jídla. V postní době bychom si měli odepřít i alkohol a cigarety. Neměli bychom to chápat jako hladovění, ale spíše jako možnost zařadit do jídelníčku potraviny, které by tam měly zůstat i po zbytek roku. Postní období končí Zeleným čtvrtkem (letos 1.4.), respektive Velkým pátkem (letos 2.4.)

Jídelníček by měl být založený především na obilovinách, luštěninách, pučálce, celozrnném pečivu, ovoci, vařené či kvašené zelenině a bylinkách. To vše doplněno o ryby, vejce, zakysané a fermentované mléčné výrobky. Základem pitného režimu by měla být čistá voda.

Pojďme se trochu blíže podívat na neprávem opomíjené luštěniny. Ty v minulosti hrály zásadní roli ve stravování našich předků. Svou chutí mohou výborně nahradit maso. Dnes je na trhu nepřeberná paleta druhů fazolí, hrachu a čočky. Luštěniny také obsahují velice kvalitní bílkoviny, které jsou nepostradatelné pro fungování našeho těla.

Co se týká ceny „postních pokrmů“, jsou vstupní investice celkem levné. Balíček čočky nebo hrachu vyjde na podstatně méně než kilo vepřového masa. Jablka, hrušky či mrkev vás zasytí mnohem více než tabulka čokolády plná cukru nebo pytlík chipsů.

A abychom maximálně zvýšili efekt odlehčeného jídelníčku, zařaďte každodenní pohyb, ideálně venku na čerstvém vzduchu. Stačí svižná procházka. Vytáhněte kamarádku, dítě nebo psa a vyrazte do přírody. Procházky pomáhají odbourat stres, zlepší vám náladu, posílí kardiovaskulární a dýchací soustavu a jako bonus vám ještě pomohou odbourat pár nadbytečných kilogramů.

Zkusme těch 40 dnů letos pojmout jako start pro období, kdy ozdravíme a odlehčíme svůj jídelníček, budeme se mnohem více věnovat sami sobě a upevňovat a prohlubovat vztahy se svými nejbližšími. Je dokázáno, že pokud u určité činnosti vydržíte alespoň 30 dnů, má tato činnost šanci se zautomatizovat a tak najít pevné místo v našem životě. Mnohé z těchto aktivit a pokrmů si to jistě zaslouží.

Tak připravit – pozor – startujeme!

Helena Takačová Šnajdrová

Nutriční poradenství

Další články

Probiotika v potravinách a jejich role v prevenci nachlazení

Probiotika v potravinách a jejich role v prevenci nachlazení

Člověk za minutu vdechne v průměru 6 litrů vzduchu, což vede ke vstupu velkého množství cizích částic a virů. Často se tvrdí, že užívání probiotik a ...

Kimchi: Mikrobiální poklad pro vaše střeva

Kimchi: Mikrobiální poklad pro vaše střeva

Objevte tajemství kimchi, tradiční kvašené pochoutky, která je nejen zdrojem probiotických bakterií, ale také vitamínů, enzymů a dalších látek ...

Kvalita fermentovaných potravin

Kvalita fermentovaných potravin

Fermentované potraviny jsou nejen chutné, ale i bezpečné a výživné. Co stojí za jejich kvalitou? Přečtěte si, jak mikroorganismy, správná kyselost a ...