Korea a její chutě blíž, než jste si mohli myslet
Rozhovor s Janice Park - původem z Koreji, momentálně žijící v Kalifornii. Ať už ale žije kdekoliv, tradice jejich kořenů je stále s ní a my ji poprosili o sdílení jejího příběhu spojeného s Kimchi.
Každý z nás miluje příběhy. Píšeme si ho od narození. Jeden takový si píše dáma jménem Janice Park. Původem z Koreji, momentálně žijící v Kalifornii se svou rodinou. Ať už ale žije kdekoliv, tradice jejich kořenů je stále s ní a my ji poprosili o sdílení jejího příběhu spojeného s Kimchi. Janice je hrdou každodenní konzumentkou Kimchi. Má to tak prý celý život už od nejmenších let. „Kimchi nemusí byt vždy pálivé.” napsala. Kimchi je pro ní od počátků proces pro uchování zeleniny na horší časy jako je zimní období nebo pro zvláštní příležitosti v podobě svatebních hostin či rodinných setkáních. Na Kimchi používali veškeré druhy zeleniny. Časem se nejznámějším typem stalo s hlavní ingrediencí v podobě pekingského zelí.
Když jsme se zeptali na její dětství, ihned se ji vybavilo nespočet večerů, kdy jako malé děti utíkali večer domů. Janice si pamatuje na obzvlášť chladný temný večer. Sněžilo a jako malé děti se blížily pomalu domů. Nebylo těžké najít cestu, stačilo následovat nos. Z oken bylo cítit čerstvé ředkvové Kimchi podávané s miskou rýže přelitou horkou vodou. „Krásně to člověka zahřeje a navodí domácí atmosféru." Domácí atmosférou myslí hlavně kuchyň. Kuchyně byla nejteplejším místem v domě, kde se všichni nejčastěji scházeli, jedli a povídali si. Vždy s pomocí hůlek. To znamená, že je vždy plno času na povídání u jídla. Čas jídla je pro asijské rodiny prostor pro konverzaci a sdílení pocitů.
"Kimchi je opravdu součástí každého jídla a nedílnou součástí korejské kuchyně. Každá speciální událost musí mít na stole tento salátek. Ať jde o svatbu v USA nebo Koreji. Tradice je tradice a bez Kimchi to prostě nejde."
Zásoby samotného Kimchi jsou úplně stejné, jako naše nakládáné okurky či jiné zavařeniny. Janice nám prozradila, že její lednice obsahuje standardně kolem pěti druhů Kimchi. Mezi její favority patří právě to z ředkve. Připomíná ji nejvíce dětství. Jako další nesmí chybět pažitkové a “nabat” Kimchi, což je hodně vodnaté Kimchi se zeleninou nakrájenou na tenké plátky. Její nejoblíbenější je okurkové. Také vodnaté a jemné. Samozřejmě jsme prosili o jakýkoliv tradiční recept a jeden jsme dostali. Jde o dušené Kimchi. V jejich kultuře známé jako “chigae”.
Dušení je jedna z oblíbených úprav tohoto pokrmu. Pokud v lednici objeví starší zbytky Kimchi, vše to dají do pánve s dalšími surovinami a dají tomu svůj čas. Kimchi je v závěru o fantazii. Jedno pravidlo však má. Vždy s rýží. Žádné koření, žádná speciální úprava. Čistá rýže uvařená ve vodě. Má to něco do sebe.
Recept jsme samozřejmě zkusili a tímto článkem ho posíláme z korejské rodiny přímo k vám do vaší kuchyně. Nemusíte se obávat o nedostupnost surovin. Vše je možné zakoupit v obyčejném obchodě s běžnými surovinami. Recept nezabere ani tolik času. Jediné co zabere, tak veškerý prostor kuchyně, který nekompromisně ovládne pikantní nasládlou vůní s opravdovým korejským nádechem.
Co budeme potřebovat: (3 porce)
- 1 sklenice Kimchi, 1 balení tofu
- 2 jarní cibulky, 2 lžíce olivového oleje
- 4 lžíce sójové omáčky, 1 lžíce cukru
- 200 ml zeleninového vývaru
(pro bohaté chutě Janice doporučuje vývar ze sušených hub nebo rybí vývar) - Rýže
Na pánev dáme vše, co máme připraveno. Jako první přijde olivový olej. Po jeho zahřátí přidáme Kimchi, nakrájené tofu, nasekané jarní cibulky, sojovou omáčku s cukrem a zalijeme vývarem.
Vedle začneme vařit rýži, která funguje jako balanční tyč sloužící akrobatům pro vyvážení jejich vlastního těla. Každý okamžik musí mít balanc. Ať jde o řešení problémů nebo užívání si šťastných chvil. Vše je potřeba vybalancovat, stejně jako chutě tohoto pokrmu. Tohle všechno necháme bublat třicet minut. V těchto třiceti minutách se z vaší kuchyně stane Asie. Vůně koření z Kimchi. Pikantní nádech chilli a zázvoru. Jemná vůně rýže. Přejeme vám to opravdu zažít. Po třiceti minutách svoláme rodinu ke stolu a nabereme vroucí “chigae Kimchi” do misek. Vedle v další misce horká rýže. Z talířů se kouří jako z lesů po dešti. Všichni foukají, zápasí s hůlkami a užívají si chutě daleké Asie. Tento čas Janice a její rodina využívají na vyprávění příběhů a užívání si společné chvíle, která píše příběh. Teď už je jen na vás, jaký ten příběh bude. Začíná právě teď. A teď stejně tak. Užívejte si každou chvíli strávenou s rodinou či o samotě. Důležitý je balanc, někdy to není snadné, ale jakmile ho dosáhnete, budete volní. Stejně jako pára nad hrncem plného dušeného Kimchi. Přejeme vám dobrou chuť.
Jak vznikl tento článek?
Psal se rok 1962, když vznikl projekt ARPA pro oddělení ministerstva obrany USA. O tři roky později je tento projekt rozšířen pro studijní účely univerzit s názvem ARPANET. Postupem času se utváří fenomén s názvem internet, který změní svět a udělá z neznámého světa svět v dlani a to doslova. Nezáleží na tom jak daleko jste nebo jakým jazykem mluvíte. Vše se stalo možným. Díky internetu jsme schopni být v kontaktu s kýmkoliv a kdekoliv. Ať už se jedná o sdílení životních příběhů z druhého konce zeměkoule, nebo v dnešní době bezpečný kontakt se staršími či vzdálenými rodinnými příslušníky.