Aby vše správně fungovalo a váš zážitek z webu byl co nejlepší, používáme soubory cookies. Některé jsou nutné pro chod webu, díky jiným vám můžeme zobrazit obsah na míru, měřit návštěvnost, nebo se vám čas od času připomenout. Děkujeme za váš souhlas s jejich použitím.

Více informací
Proč zařazovat do jídelníčku kysané zelí?

Proč zařazovat do jídelníčku kysané zelí?

Objevte sílu kysaného zelí, tradičního pokrmu, který může zásadně podpořit vaše zdraví. Tento fermentovaný poklad je plný vitamínů, probiotik a živin, jež pomáhají trávení, posilují imunitu a přispívají k vaší celkové pohodě. Jaké jsou skutečné přínosy kysaného zelí? A na co si dát při jeho konzumaci pozor? Přinášíme vám přehled jeho zdravotních výhod, srovnání kysaného a sterilizovaného zelí i praktické tipy.

Kysané zelí jako svatý grál ve vaší kuchyni

Na internetu se dočtete první poslední o superpotravinách a jejich zdravotních benefitech pro naše tělo. Mnohokrát se ale jedná pouze o marketingový tah, kdy se nás výrobci snaží nalákat na jejich zázračné účinky pro naše zdraví. 

Pakliže bychom si měli vzít jako pomocníka Oxfordský slovník a objasnit si, co si pod pojmem ,,superpotravina“ představit, doslova se dozvíme: "Superpotraviny jsou potraviny, které díky svému nezvykle vysokému obsahu vitaminů, minerálních látek, antioxidantů nebo dalších zdraví prospěšných látek, mají pozitivní vliv na různé oblasti lidského zdraví." 

Takové jídlo ale je u nás běžně k dostání a nepotřebujeme kvůli tomu utrácet za drahé exotické potraviny. 

Jak už jednou řekl Hippokrates: "Vaše strava má být vaším lékem a váš lék vaší stravou." Pojďme si dnešním článkem právě jednu tuzemskou – velice prospěšnou – potravinu představit. Na mysli máme kysané zelí. 

Zázrak jménem kysané zelí

Jedná se o brukvovitou zeleninu, která na 100 g obsahuje pouhých 19 kcal, 5 g sacharidů, necelý gram bílkovin a žádný tuk, čímž je žhavým adeptem pro zařazení do jídelníčku pro ty, co se snaží zredukovat tělesnou hmotnost. 

Jedná se o přirozeně bezlepkovou potravinou, která v sobě skrývá 33 mg omega 3 –mastných kyselin a je z 92,5 g tvořeno vodou. 

Jeho výroba spočívá v kvašení zelí, vody a soli. Celý proces umožňuje přirozeným mikroorganismům fermentovat zelí. Díky tomu se vytvoří probiotické bakterie, které mají pozitivní účinky na naše střeva. 

Před každým jídlem se doporučuje sníst několik listů syrového kysaného zelí, jakožto prevence před cirhózou nebo žloutenkou typu A a B. Kromě toho se doporučuje jej žvýkat alespoň 1x denně pro posílení zubů. 
Další způsob konzumace je pití šťávy, která má lehce projímavé účinky a je bohatá na probiotika podporující trávení. Působí příznivě na střevní mikroflóru a posiluje imunitní systém. Doporučuje se vypít zhruba 0,5 l jako prevence před onemocnění DNou, artrózou, revma nebo před pálením žáhy. 

Vitamínová bomba

Kysané zelí je zdrojem cholinu, betakarotenu, flavonoidů či luteinu, který snižuje riziko vzniku šedého zákalu a degenerativních onemocnění očí. 

Obsažený cholin napomáhá zabraňovat rozvoji aterosklerózy, povzbuzuje paměť, reguluje metabolismus tuků a podílí se na správné funkci jater. 

Kysané zelí je dále bohaté na vlákninu rozpustnou i nerozpustnou. Rozpustná vláknina zpomaluje pohyb potravy přes trávicí systém, zpomaluje absorbci sacharidů, čímž brání kolísání hladiny cukru v krvi, a je tak vhodné i pro diabetiky.  
Nerozpustná vláknina dobře změkčuje stolici a udržuje pohyb střev. 

Jako antioxidant eliminuje volné radikály, které poškozují tkáně. Podporuje tím snížení rizika hypertenze, osteoporózy nebo srdečních onemocnění. 
Kysané zelí obsahuje také méně známý protialergenní vitamín U podporující metabolismus žaludeční sliznice. Obsažený chlorofyl se podílí na čištění krve. 

Kysané nebo sterilizované?

Na trhu máte k dostání dva druhy. Kysané a sterilizované. 

Kysané zelí působí pozitivně na trávení, podporuje činnost střev, snižuje krevní tlak a v neposlední řadě zvyšuje odolnost organismu. 
Z vitamínů se v něm z 24 % z celkové denní doporučené dávky hojně vyskytuje vitamín C podporující zdraví kůže, cév, kostí a zubů. Dále vitamín B9 a B12 podílející se na správné regulaci nervové soustavy nebo vitamín K pro správné srážení krve a pevnost kostí. 

Sterilizované zelí má jedno větší negativum – je konzervované mléčným kvašením. Jak jsme si již řekli, mléčné kvašení nalezneme i u kysaného, jenže tady dochází k tepelné úpravě, a tím se i znehodnocuje celá řada prospěšných látek, které bychom ze syrového a kvašeného zelí jinak mohli vytěžit ve větší dávce. 

Na co je důležité si dát pozor

Všechno má svá pro a proti a stejně tak je tomu i u kysaného zelí. Obsahuje totiž vysoké množství sodíku, který má za vinu zadržování vody v těle, zvyšování objemu krve nebo krevního tlaku. Ve 100 g nalezneme celých 661 mg, což odpovídá až 28% doporučené denní dávky. 

Pozor také - kysané zelí může způsobovat plynatost a nadýmání kvůli rostlinnému cukru rafinóza. Rafinóza je lehce zkvasitelná a lidé nemají potřebný enzym, aby dokázali řádně odštěpit galaktózu, což může vyvolat nepříjemnou plynatost a střevní obtíže. 

U kupovaného kysaného zelí je důležité si dát pozor na zbytečně obsažené konzervanty, slaný nálev, ocet, cukr a další sladidla. 

Na konzumaci kysaného zelí by si měli dávat pozor těhotné a kojící ženy, děti, lidé trpící vysokým krevním tlakem, onemocněním ledvin nebo lidé užívající dlouhodobě nějaké léky. 

Vyzkoušejte Kysané zelí

Kysané zelí je skvělým doplňkem a přílohou ke každému jídlu. Ať už k bramborám, masu, do salátů, baget, tortil, burgerů či polévek.

asset image

Ať už máte kysané zelí rádi více či méně, jeho zdravotní výhody jsou jednoznačné. S přidáním kysaného zelí lze v pokrmech snadno experimentovat a objevovat nové chutě, proto mu zkuste dát šanci, protože je opravdu nejen pochoutkou, ale pro naše střeva je to doslova svatý grál. 

Vaše tělo vám poděkuje. 

Bc. Míša Polcarová

Nutriční specialista a výživový kouč

Další články

Probiotika v potravinách a jejich role v prevenci nachlazení

Probiotika v potravinách a jejich role v prevenci nachlazení

Člověk za minutu vdechne v průměru 6 litrů vzduchu, což vede ke vstupu velkého množství cizích částic a virů. Často se tvrdí, že užívání probiotik a ...

Kimchi: Mikrobiální poklad pro vaše střeva

Kimchi: Mikrobiální poklad pro vaše střeva

Objevte tajemství kimchi, tradiční kvašené pochoutky, která je nejen zdrojem probiotických bakterií, ale také vitamínů, enzymů a dalších látek ...

Kvalita fermentovaných potravin

Kvalita fermentovaných potravin

Fermentované potraviny jsou nejen chutné, ale i bezpečné a výživné. Co stojí za jejich kvalitou? Přečtěte si, jak mikroorganismy, správná kyselost a ...