Rozmanitá chuť lupiny a ovsa, to je Luggi
O tom jak chutná naše novinka tekuté koření Luggi, jak a z čeho jej vyrábíme, jak jej využít v kuchyni a proč by nemělo chybět na všem stole. Než přejdeme k Luggi samotnému, prvně si představíme jednotlivé suroviny.
Lupina nebo pokud chcete, vlčí bob.
Na pohled krásná rostlina, respektive bylina, sčítající mnoho využití, stejně tak druhů a barevných variací. Až 200 druhů různých barevných kombinací ukrývá malé boby a ve většině případů jedovaté alkaloidy, které jsou pro dobytek ve větším množství jedovaté a způsobují střevní obtíže, problémy s nervovou a vylučovací soustavou a celkovou netečností zvířete.
Z historie lupiny…
V České republice a na většině území Evropy se nejhojněji vyskytuje lupina mnoholistá, původem ze Severní Ameriky. Už od 19.století bylo možné lupinu zahlédnout podél kolejí, kde zpevňovala náspy nebo na pestře zbarvených předzahrádkách našich babiček.
Zajímavosti o vlčím bobu
- Za dob Egypta se lupina používala jako zdroj pivního kvasu.
- Dnes najdeme namletou lupinu jako náhražku mouky do bezlepkové diety, kde se dá využít pro výrobu těstovin, zahušťování omáček, polévek a jiné využití tam, kde jsme zvyklí používat běžnou mouku z pšenice či žita. Jediným omezením je kynuté těsto, kde to prostě nefunguje.
- Upražená semena lupiny jsou alternativou kávy. Bez kofeinu a se stejnou přípravou, jakou známe u kávových zrn.
- Lupina si svým vzhledem získala místo na Texaské vlajce, na jejímž území se přirozeně vyskytuje pět druhů.
- Boby lupiny se dají také fermentovat a tímto procesem tak dojít k výrobě našeho dochucovadla Luggi.
- Austrálie je největší exportér lupiny, vyváží přes 50% celkového množství.
Oves a jeho využití
Oves je primárně využíván pro krmení koní. Vedle potravin (ovesné vločky) se využívá v kosmetice a farmacii. Je přirozeně bez lepku.
Výroba našeho tekutého koření Luggi
Lupina i oves pochází z BIO farem. Boby lupiny se nechají přes noc namočené ve vodě a druhý den se uvaří v mašince na princip papiňáku. Oves se upraží a následně rozdrtí. Tato směs se zaleje slaným roztokem a první kolo fermentace může začít. První tři dny se nechá směs pracovat a po třech dnech je částečně nafermentovaná směs rozmixována a vystavena druhé fázi fermentace, která trvá několik měsíců.
Po téměř šesti měsících je směs pomalu lisována a filtrována do skleněných nádob.
Takto fermentovaná směs obsahuje velmi intenzivní množství chutí, kde díky fermentaci převládá slaná, lehce ořechová a pikantní chuť, která podtrhne vaše pokrmy jako jsou polévky, marinády a omáčky.
Chuť je velmi podobná běžným dochucovadlům z masokostní moučky, o jejímž původu nemáme nikdo z nás žádné větší informace a o Bio kvalitě se nám zde může jen zdát.
Fermentační proces přeměňuje organické látky (nejčastěji sacharidy) na látky s nižší energetickou hodnotou, které jsou následně snadněji využity do dalších procesů bez většího výdaje na jejich zpracování samotným organismem.
Lupina i oves jsou tedy přírodní, organické a pod označením BIO. Luggi je vhodné do veganské a bezlepkové kuchyně.
Kde koupím Luggi?
Luggi je k dostání na Scuk.cz, nebo v ochutnávkovém balíčku na eshopu.