Seriál o recyklaci - díl 1: Snižování množství plastů a jejich recyklace
Všichni máme možnost volby. Můžeme se rozhodnout, či budeme konzumovat maso, nebo ne. Máme výběr mezi „igelitkami“ a látkovými taškami. Jak o tom smýšlíte vy?
Všichni máme možnost volby. Můžeme se rozhodnout, či budeme konzumovat maso, nebo ne. Vyřadíme-li z jídelníčku živočišné produkty. Při výběru ovoce a zeleniny máme na výběr mezi lokálními farmáři nebo supermarkety. Máme výběr mezi „igelitkami“ a látkovými taškami. Tři bavlněné pytlíky, a tak ušetřené nesčetné množství nepořádku na ulicích, městských kašnách, parcích, lesích, ale i dalekých mořích a oceánech.
Třídění patří k dobrému vychování více jak u 73% Čechů. To je podle výzkumu z roku 2019, 7 806 757 lidí třídících odpad. Toto procento se odvíjí od 99% obyvatel ČR, kteří mají tu možnost třídit. K tomu může dopomoct i fakt, že průměrná délka trasy k místu třídění je 91 metrů a skutečnost, že po území ČR bylo k roku 2019 rozmístěno 473 359 nádob na třídění odpadu. Tyto čísla znamenají, že za rok 2019 jsme společnými silami vytřídili necelých 900 000 tun obalového odpadu. I přes tato vysoce úspěšná čísla je tu 1/3 odpadu, která se válí pohozená v přírodě, ve městech a na veřejných prostranstvích.
Do žlutých kontejnerů patří PLAST. Folie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET lahve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, obaly od CD a další výrobky z plastů. Nepatřísem mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících prostředků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek nebo podlahové krytiny (PVC).
Velká část plastového odpadu ve žlutých kontejnerech, jsou PET lahve. Podle studií společnosti incien.org končí ročně v české přírodě až 1872 tun neuklizených PET lahví. To je váha přibližně 1 000 osobních aut. Tento druh plastu je nejcennější. Dobře se recykluje a dá se použít až 15xk další výrobě takové lahve.
V Iniciativa ZALOHUJME.cz, zastánci této myšlenky a jejich petice se snaží řešit problém s nápojovými PET lahvemi a plechovkami zavedením zálohování PET lahví a plechovek. Zálohový systém na nápojové PET lahve a plechovky funguje už např. v Německu, kde se takto vrátí do oběhu 98% těchto obalů. Mezi další země patří Švédsko, Finsko, Norsko, … Zálohováním se ZALOHUJME.cz snaží také změnit způsob, jakým se s PET lahvemi nakládá po vytřídění. Dnes se z vytříděného PETu vyrábí zejména různé druhy vláken, které často už nemůžeme znovu recyklovat, čímž jejich cyklus končí. Žádné nové PET lahve se v ČR z recyklátu nevyrábějí. ZÁLOHUJME prosazují recyklaci „z lahve do lahve“, kdy se z každé PETky vyrobí nová, a takto stále dokola.
Cestou, jak se najít mezi planetou a plasty rovnováhu, je vlastní zodpovědnosti lidí. Dokázali jsme plasty vynalézt, vyrobit, s výhodou umíme využít jejich vlastností, naučme se je i ekologicky likvidovat.
Naše krabičky na hummus jsou z čistého polypropylenu. Polypropylen, označován PP, je zdravotně nezávadný a nejobvyklejší druh plastu. Díky jeho fyzickým vlastnostem, jako např. nepoddajnost, pevnost, a to i přes jeho nízkou hmotnost, dále odolnost vůči teplu a nízká hořlavost. PP je dobře svařitelný, ohybatelný a dobře se obrábí. Z těchto důvodů je dobře recyklovatelný, proto je vhodné ho vytřídit a umožnit tak jeho další využití. Využijte proto prosím žluté kontajnery.